Masz pytania odnośnie do polskiej ustawy o ochronie sygnalistów lub aplikacji Signalink?
Zapoznaj się z odpowiedziami na najczęściej zadawane pytania!
Zadaj pytanie naszym specjalistomNajczęściej zadawane pytania
Ustawa z 14 czerwca 2024 r. o ochronie sygnalistów
Rozwiązania w zakresie ustalenia wewnętrznej procedury zgłoszeń dla sygnalistów musi wdrożyć podmiot prawny (prywatny lub publiczny), na rzecz których według stanu na dzień 1 stycznia lub 1 lipca danego roku wykonuje pracę zarobkową co najmniej 50 osób.
Do liczby 50 osób wykonujących pracę zarobkową na rzecz podmiotu prawnego wlicza się pracowników w przeliczeniu na pełne etaty lub osoby świadczące pracę za wynagrodzeniem na innej podstawie niż stosunek pracy, jeżeli nie zatrudniają do tego rodzaju pracy innych osób, niezależnie od podstawy zatrudnienia.
W przypadku jednostek samorządu terytorialnego (JST) obowiązki podmiotu prawnego wykonują jednostki organizacyjne JST. Obowiązków w zakresie ustalenia wewnętrznej procedury dokonywania zgłoszeń nie stosuje się jednak do jednostek organizacyjnych gminy lub powiatu liczących mniej niż 10 000 mieszkańców.
W rozumieniu przepisów ustawy o sygnalistach naruszenia prawa będą stanowiły działania lub zaniechanie niezgodne z prawem lub mające na celu obejście prawa, dotyczące:
- korupcji,
- zamówień publicznych,
- usług, produktów i rynków finansowych,
- przeciwdziałania praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu,
- bezpieczeństwa produktów i ich zgodności z wymogami,
- bezpieczeństwa transportu,
- ochrony środowiska,
- ochrony radiologicznej i bezpieczeństwa jądrowego,
- bezpieczeństwa żywności i pasz,
- zdrowia i dobrostanu zwierząt,
- zdrowia publicznego,
- ochrony konsumentów,
- ochrony prywatności i danych osobowych,
- bezpieczeństwa sieci i systemów teleinformatycznych,
- interesów finansowych Skarbu Państwa Rzeczypospolitej Polskiej, jednostki samorządu terytorialnego oraz Unii Europejskiej,
- rynku wewnętrznego Unii Europejskiej, w tym publicznoprawnych zasad konkurencji i pomocy państwa oraz opodatkowania osób prawnych,
- konstytucyjnych wolności i praw człowieka i obywatela – występujące w stosunkach jednostki z organami władzy publicznej i niezwiązane z dziedzinami wskazanymi wyżej.
Warto zwrócić uwagę, że w ramach wewnętrznej procedury zgłoszeń podmiot zatrudniający może przewidzieć możliwość zgłaszania także innych informacji – o naruszeniach dotyczących obowiązujących w tym podmiocie regulacji wewnętrznych lub standardów etycznych, które zostały przez ten podmiot ustanowione na podstawie powszechnie obowiązujących przepisów prawa i pozostają z nimi zgodne.
Sygnalista będzie mógł zgłosić naruszenie prawa za pomocą:
- wewnętrznych kanałów zgłoszeń, utworzonych przez podmioty prywatne oraz publiczne;
- zewnętrznych kanałów zgłoszeń – do odpowiednich organów publicznych (instytucją odpowiedzialną za udzielanie wsparcia sygnalistom będzie Rzecznik Praw Obywatelskich);
- ujawnienia publicznego – w szczególnie określonych przypadkach.
Ustawa o ochronie sygnalistów została przyjęta przez Sejm 14 czerwca 2024 r.
Większość przepisów ustawy (w szczególności w zakresie ustanowienia wewnętrznej procedury zgłoszeń) wejdzie w życie w terminie 3 miesięcy od dnia publikacji ustawy w Dzienniku Ustaw.
Panel Interwenta Signalink
Aplikacja mobilna Signalink
Masz pytania odnośnie ustawy o ochronie sygnalistów i wdrożenia Signalinka w swojej organizacji? Umów się na spotkanie z naszym przedstawicielem, by dowiedzieć się więcej.
Umów spotkanie