Faq

Masz pytania odnośnie do polskiej ustawy o ochronie sygnalistów lub aplikacji Signalink?

Zapoznaj się z odpowiedziami na najczęściej zadawane pytania!

Zadaj pytanie naszym specjalistom

Najczęściej zadawane pytania

Ustawa z 14 czerwca 2024 r. o ochronie sygnalistów

Obowiązek wdrożenia nowych przepisów przez państwa członkowskie UE wynika z Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1937 z dnia 23 października 2019 r. w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa Unii. Postanowienia tej dyrektywy wdrażają w Polsce przepisy ustawy z 14 czerwca 2024 r. o ochronie sygnalistów.

Rozwiązania w zakresie ustalenia wewnętrznej procedury zgłoszeń dla sygnalistów musi wdrożyć podmiot prawny (prywatny lub publiczny), na rzecz których według stanu na dzień 1 stycznia lub 1 lipca danego roku wykonuje pracę zarobkową co najmniej 50 osób.

Do liczby 50 osób wykonujących pracę zarobkową na rzecz podmiotu prawnego wlicza się pracowników w przeliczeniu na pełne etaty lub osoby świadczące pracę za wynagrodzeniem na innej podstawie niż stosunek pracy, jeżeli nie zatrudniają do tego rodzaju pracy innych osób, niezależnie od podstawy zatrudnienia.

W przypadku jednostek samorządu terytorialnego (JST) obowiązki podmiotu prawnego wykonują jednostki organizacyjne JST. Obowiązków w zakresie ustalenia wewnętrznej procedury dokonywania zgłoszeń nie stosuje się jednak do jednostek organizacyjnych gminy lub powiatu liczących mniej niż 10 000 mieszkańców.

Poza ochroną sygnalisty przed działaniami odwetowymi organizacja będzie musiała zorganizować proces przyjmowania zgłoszeń naruszeń prawa i ich obsługi. W tym celu musi ona przede wszystkim przyjąć wewnętrzną procedurę zgłoszeń.
Sygnalista to osoba fizyczna, która zgłasza lub ujawnia publicznie informację o naruszeniu prawa uzyskaną w kontekście związanym z pracą, działając w tym celu w interesie wspólnym i dobrej wierze, a nie dla własnych korzyści.
Sygnalistą jest osobą która zgłasza naruszenie prawa niezależnie od podstawy i formy świadczenia pracy lub pełnienia służby. Może to być więc m.in. umowa o pracę, praca tymczasowa, umowa cywilnoprawna, prowadzenie działalności gospodarczej przez osobę fizyczną, kontrakt menedżerski, wolontariat, staż, praktyka czy służba wojskowa. Chodzi także o wykonawców, podwykonawców lub dostawców oraz inne osoby, które zgłaszają informacje o naruszeniach w kontekście związanym z pracą.
Przepisy określają, że wobec sygnalisty nie mogą być podejmowane działania odwetowe ani próby lub groźby zastosowania takich działań. Osoba informująca o naruszeniu nie może być np. z tego powodu dyskryminowana, przeniesiona na niższe stanowisko, pominięta przy nawiązaniu zatrudnienia czy awansie.

W rozumieniu przepisów ustawy o sygnalistach naruszenia prawa będą stanowiły działania lub zaniechanie niezgodne z prawem lub mające na celu obejście prawa, dotyczące:

  • korupcji,
  • zamówień publicznych,
  • usług, produktów i rynków finansowych,
  • przeciwdziałania praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu,
  • bezpieczeństwa produktów i ich zgodności z wymogami,
  • bezpieczeństwa transportu,
  • ochrony środowiska,
  • ochrony radiologicznej i bezpieczeństwa jądrowego,
  • bezpieczeństwa żywności i pasz,
  • zdrowia i dobrostanu zwierząt,
  • zdrowia publicznego,
  • ochrony konsumentów,
  • ochrony prywatności i danych osobowych,
  • bezpieczeństwa sieci i systemów teleinformatycznych,
  • interesów finansowych Skarbu Państwa Rzeczypospolitej Polskiej, jednostki samorządu terytorialnego oraz Unii Europejskiej,
  • rynku wewnętrznego Unii Europejskiej, w tym publicznoprawnych zasad konkurencji i pomocy państwa oraz opodatkowania osób prawnych,
  • konstytucyjnych wolności i praw człowieka i obywatela – występujące w stosunkach jednostki z organami władzy publicznej i niezwiązane z dziedzinami wskazanymi wyżej.

Warto zwrócić uwagę, że w ramach wewnętrznej procedury zgłoszeń podmiot zatrudniający może przewidzieć możliwość zgłaszania także innych informacji – o naruszeniach dotyczących obowiązujących w tym podmiocie regulacji wewnętrznych lub standardów etycznych, które zostały przez ten podmiot ustanowione na podstawie powszechnie obowiązujących przepisów prawa i pozostają z nimi zgodne.

Sygnalista będzie mógł zgłosić naruszenie prawa za pomocą:

  • wewnętrznych kanałów zgłoszeń, utworzonych przez podmioty prywatne oraz publiczne;
  • zewnętrznych kanałów zgłoszeń – do odpowiednich organów publicznych (instytucją odpowiedzialną za udzielanie wsparcia sygnalistom będzie Rzecznik Praw Obywatelskich);
  • ujawnienia publicznego – w szczególnie określonych przypadkach.

Ustawa o ochronie sygnalistów została przyjęta przez Sejm 14 czerwca 2024 r.

Większość przepisów ustawy (w szczególności w zakresie ustanowienia wewnętrznej procedury zgłoszeń) wejdzie w życie w terminie 3 miesięcy od dnia publikacji ustawy w Dzienniku Ustaw.

Panel Interwenta Signalink

Panel Interwenta znajduje się na stronie www.signalink.pl/app. Aby zalogować się do Panelu Interwenta wpisz swój adres e-mail oraz hasło.
Tak, przetwarzane jest imię i nazwisko oraz adres e-mail podany podczas rejestracji do systemu Sygnalink. Podanie danych przez użytkownika jest dobrowolne.
Tak, dane mogą zostać fizycznie usunięte na wniosek klienta
Tak, aplikacja jest tworzona z uwzględnieniem kolejnych aktualizacji standardu WCAG.
Nie, ze względu na szeroki zakres dostępnych funkcjonalności korzystanie z Panelu w wersji mobilnej jest niemożliwe.
Zastosowana separacja logiczna na poziomie dostępu zdefiniowanego przez rolę oraz powiązanie z firmą.
Tak, m. in. połączenie/odłączenie użytkownika z firmą oraz logowania do systemu.
Aplikacja wysyła powiadomienia e-mail od razu po zarejestrowaniu wiadomości.

Aplikacja mobilna Signalink

Nie, do aplikacji mobilnej użytkownicy rejestrują się anonimowo za pomocą unikalnego kodu licencji.
Nie, kasowanie danych wykonujemy na pisemny wniosek klienta.
Expert

Masz pytania odnośnie ustawy o ochronie sygnalistów i wdrożenia Signalinka w swojej organizacji? Umów się na spotkanie z naszym przedstawicielem, by dowiedzieć się więcej.

Umów spotkanie