Podstawa Prawna

Przepisy o ochronie sygnalistów zaczynają obowiązywać

Jeżeli Twoja firma lub instytucja zatrudnia co najmniej 50 osób w przeliczeniu na pełne etaty lub osoby zatrudnione na innej podstawie niż stosunek pracy, pracujesz w sektorze prywatnym, jednostce samorządowej, szkole lub organizacji finansowanej ze środków publicznych, musisz mieć pewność, że spełniasz wszystkie wymagania wynikające z przepisów ustawy.

Sprawdź, czy spełniasz wymagania nowej ustawy!

Skontaktuj się z nami

Jakie są wymagania ustawy o ochronie sygnalistów i w jaki sposób Signalink pomoże Ci je wypełnić?

Utworzenie bezpiecznego, wewnętrznego kanału raportowania, który zabezpiecza sygnalistów przed reperkusjami

W Signalink raportujący mogą tworzyć anonimowe zgłoszenia za pośrednictwem aplikacji mobilnej. Ich dane są chronione.

Archiwizacja raportów ze wszystkich źródeł

Platforma Signalink umożliwia archiwizowanie zgłoszeń oraz załączników wysyłanych poprzez aplikację mobilną.

Delegowanie i przeszkolenie osoby odpowiedzialnej za przyjmowanie i weryfikację zgłoszeń od sygnalistów

Wyznaczona osoba (interwent) otrzyma dostęp do platformy umożliwiającej odbiór zgłoszeń. Przeprowadzimy szkolenie z obsługi platformy oraz rozmów z sygnalistami. Oferujemy również dalsze usługi szkolenia w zakresie przeprowadzania interwencji.

Utworzenie wewnętrznych procedur (wraz z dokumentacją prawną) i rozpowszechnienie informacji dotyczących ochrony sygnalistów

Zapewniamy współpracę z kancelarią prawną, która udostępni i dostosuje do Twojej organizacji szablony dokumentów prawnych, z których możesz skorzystać. Możemy również skontaktować Cię ze sprawdzonymi partnerami, którzy stworzą dla Ciebie wersje dostosowane do Twoich potrzeb.

Poufna komunikacja pomiędzy sygnalistą a interwentem

Dostęp do zgłoszeń mają wyłącznie wyznaczone osoby. Dzięki stosowaniu zaawansowanych rozwiązań teleinformatycznych mamy pewność, że do danych sygnalisty i treści zgłoszenia nie ma dostępu żadna strona trzecia.

Możliwość uzyskania dodatkowych informacji poprzez anonimowy czat między sygnalistą a interwentem

Dzięki Signalink interwent może poprosić o uściślenie zgłoszenia lub przesłanie dodatkowych informacji, co pozwali ocenić zasadność zgłoszenia.

Rozpatrywanie zgłoszeń w ustawowym terminie

Ustawodawca nakłada na pracodawców obowiązek rozpatrywania zgłoszeń w ustalonych w ustawie terminach – Signalink powiadomi Cię o konieczności odpowiedzi na zgłoszenie.

Ochrona danych zgodna z RODO

Signalink zapewnia pełną zgodność z przepisami RODO. Gwarantujemy ochronę danych Twojej organizacji.

UWAGA!

Próg 50 osób nie dotyczy firm zajmujących się usługami, produktami i rynkami finansowymi oraz środkami zapobiegającymi praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu, a także bezpieczeństwem transportu, ochroną środowiska oraz objętych zakresem stosowania aktów prawnych UE wymienionych w części I.B i II załącznika do dyrektywy 2019/1937. W tych przypadkach każda firma zobowiązana jest posiadać odpowiednie procedury zgodnie z Ustawą.

Kluczowe terminy wdrożenia

14 czerwca 2024

Sejm przyjął ostateczną wersję ustawy o ochronie sygnalistów, mającą na celu zapewnienie lepszej ochrony osób zgłaszających nieprawidłowości w miejscu pracy; ustawa została następnie podpisana przez Prezydenta RP i skierowana do ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

24 czerwca 2024

Ustawa o ochronie sygnalistów zostaje ogłoszona w Dzienniku Ustaw. Od tej daty liczymy 3-miesięczny termin wejścia w życie nowych przepisów.

25 września 2024

Ustawa o sygnalistach zaczyna obowiązywać. Od tej daty powstaje m.in. obowiązek stosowania wewnętrznej procedury zgłoszeń naruszeń prawa, dokonywanych przez sygnalistów.

Zobacz, jak szybko wypełnić zalecenia
hand

Podstawowe wymogi dla pracodawców w związku z koniecznością wdrożenia przepisów ustawy o ochronie sygnalistów:

ustalenie, czy pracodawcę obejmuje obowiązek wdrożenia wewnętrznej procedury zgłoszeń sygnalistów,

wybór wewnętrznego kanału zgłoszeń,

opracowanie procedury zgłoszeń wewnętrznych,

przeprowadzenie konsultacji wewnętrznej procedury zgłoszeń z działającymi u pracodawcy organizacjami związkowymi albo przedstawicielami osób zatrudnionych,

wyznaczenie osób odpowiedzialnych za przyjmowanie i rozpoznawanie zgłoszeń wewnętrznych.

Zapoznaj się z naszą ofertą

Aby uzyskać więcej informacji na temat Signalink oraz spełnienia wymogów ustawy o ochronie sygnalistów, umów się na konsultację z naszym specjalistą. Nasi eksperci przedstawią Ci funkcje platformy i służą pomocą w procesie dostosowania do przepisów ustawy o ochronie sygnalistów. Zacznij już dziś budować kulturę przejrzystości i zaufania dzięki Signalink.

Umów spotkanie
Podstawa Prawna

Nasz zespół posiada doświadczenie we wdrażaniu systemu na dużą skalę w szkołach – organizacjach wymagających najwyższego stopnia ochrony danych osobowych.

Poznaj nasz zespół, zobacz nasze doświadczenie i przekonaj się, dlaczego klienci darzą nas zaufaniem.

Zespół i współpracownicy Signalink