Wróć do listy22 lipca 2024

Kim jest sygnalista i jakiego rodzaju naruszenia może zgłosić

Przepisy ustawy przyznają ochronę prawną m.in. przed działaniami odwetowymi osobom dokonującym zgłoszenia naruszenia prawa. Kim jest sygnalista i jakiego rodzaju naruszenia mogą podlegać jego zgłoszeniu?
Polecane
Kim jest sygnalista?

Termin „sygnalista” wywodzi się od angielskiego pojęcia whistleblower. Najogólniej mówiąc, sygnalistą jest osobą zgłaszającą naruszenia prawa lub zasad etycznych właściwemu podmiotowi wewnętrznemu lub zewnętrznemu w celu doprowadzenia do usunięcia nieprawidłowości.

Ustawa z 14 czerwca 2024 r. o ochronie sygnalistów definiuje, że sygnalistą jest osoba fizyczna, która zgłasza lub ujawnia publicznie informację o naruszeniu prawa uzyskaną w kontekście związanym z pracą.

Związek z pracą jest zatem tym czynnikiem, który decyduje o tym, że ochrony przynależnej sygnaliście nie może uzyskać każda osoba fizyczna dokonująca zgłoszenia nieprawidłowości, lecz taka, którą z podmiotem zatrudniającym wiąże odpowiedni status – przy czym w przepisach ustawy jest on ujęty bardzo szeroko.

Sygnalistą może być osoba fizyczna, która zgłasza lub ujawnia publicznie informację o naruszeniu prawa uzyskaną w kontekście związanym z pracą, w tym:

1.

pracownik

2.

pracownik tymczasowy

3.

osoba świadcząca pracę na innej podstawie niż stosunek pracy, w tym na podstawie umowy cywilnoprawnej

4.

przedsiębiorca

5.

prokurent

6.

akcjonariusz lub wspólnik

7.

członek organu osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nieposiadającej osobowości prawnej

8.

osoba świadcząca pracę pod nadzorem i kierownictwem wykonawcy, podwykonawcy lub dostawcy, w tym na podstawie umowy cywilnoprawnej

9.

stażysta

10.

wolontariusz

11.

praktykant

12.

funkcjonariusz w rozumieniu art. 1 ust. 1 ustawy z 18 lutego 1994 r. o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Straży Marszałkowskiej, Służby Ochrony Państwa, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Celno-Skarbowej i Służby Więziennej oraz ich rodzin.

13.

żołnierz w rozumieniu art. 2 pkt 39 ustawy z 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny.

Sygnalista jest więc osobą powiązaną z podmiotem zatrudniającym (np. w ramach stosunku pracy, umowy cywilnoprawnej lub służby), która zgłasza nieprawidłowości w związku z wykonywaną pracą.

To jednak nie wszystko. Dokonywane przez sygnalistę zgłoszenie powinno mieścić się także w zakresie katalogu naruszeń przepisów, określonych w przepisach ustawy.

Katalog ten obejmuje zgłoszenia naruszeń w zakresie:

  1. korupcji;

  2. zamówień publicznych;

  3. usług, produktów i rynków finansowych;

  4. przeciwdziałania praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu;

  5. bezpieczeństwa produktów i ich zgodności z wymogami;

  6. bezpieczeństwa transportu;

  7. ochrony środowiska;

  8. ochrony radiologicznej i bezpieczeństwa jądrowego;

  9. bezpieczeństwa żywności i pasz;

  10. zdrowia i dobrostanu zwierząt;

  11. zdrowia publicznego;

  12. ochrony konsumentów;

  13. ochrony prywatności i danych osobowych;

  14. bezpieczeństwa sieci i systemów teleinformatycznych;

  15. interesów finansowych Skarbu Państwa RP, jednostki samorządu terytorialnego oraz UE;

  16. rynku wewnętrznego UE, w tym publicznoprawnych zasad konkurencji i pomocy państwa oraz opodatkowania osób prawnych;

  17. konstytucyjnych wolności i praw człowieka i obywatela – występujące w stosunkach jednostki z organami władzy publicznej i niezwiązane z dziedzinami wskazanymi.

Warto pamiętać o tym, że pracodawca może w ramach procedury zgłoszeń wewnętrznych przewidzieć dodatkowo możliwość zgłaszania informacji także o innych naruszeniach – dotyczących obowiązujących w tym podmiocie prawnym regulacji wewnętrznych lub standardów etycznych, które zostały ustanowione przez ten podmiot na podstawie przepisów prawa powszechnie obowiązującego i pozostają z nimi zgodne.

Podstawa prawna:

  • art. 3, art. 4 ustawy z 14 czerwca 2024 r. o ochronie sygnalistów (Dz.U. z 2024 r. poz. 928).