Wróć do listy1 sierpnia 2024

Kto ma obowiązek wprowadzić wewnętrzną procedurę zgłoszeń dla sygnalistów

Przepisy ustawy o sygnalistach nakładają na podmioty prawne, z uwzględnieniem wielkości ich zatrudnienia – obowiązek ustanowienia odpowiedniej procedury na potrzeby dokonywania zgłoszeń wewnętrznych. Przyjrzyjmy się, które podmioty mają obowiązek ustanowienia takiej wewnętrznej procedury.
Wewnętzna procedura zgłoszeń - kto ma obowiązek wprowadzić

Zgodnie z ustawą o sygnalistach, przepisy określające obowiązek ustanowienia wewnętrznej procedury zgłoszeń stosuje się do podmiotu prawnego (za który – zgodnie z przepisami ustawy – uznaje się podmiot prywatny lub publiczny), na rzecz którego według stanu na dzień 1 stycznia lub 1 lipca danego roku wykonuje pracę zarobkową co najmniej 50 osób.

Znaczenie ma limit zatrudnienia

Jak wynika z powyższego, podstawową rolę w ustaleniu, czy wobec danego podmiotu prawnego mają zastosowanie obowiązki związane z ustanowieniem wewnętrznej procedury zgłoszeń, ma limit osób zatrudnionych.

Do liczby 50 osób wykonujących pracę zarobkową na rzecz podmiotu prawnego wlicza się: pracowników w przeliczeniu na pełne etaty lub osoby świadczące pracę za wynagrodzeniem na innej podstawie niż stosunek pracy, jeżeli nie zatrudniają do tego rodzaju pracy innych osób, niezależnie od podstawy zatrudnienia.

Spółka działająca w branży motoryzacyjnej według stanu na dzień 1 lipca zatrudniała:

  • 45 pracowników w pełnym wymiarze czasu pracy,

  • 12 pracowników zatrudnionych na 1/2 etatu,

  • 2 pracowników na 1/4 etatu.

Spółka zobowiązana jest do wdrożenia wewnętrznej procedury zgłoszeń, gdyż według stanu na dzień 1 lipca zatrudniała 51,5 osób (45 + 6 + 0,5) w przeliczeniu na pełne etaty.

Podmiot działających w sektorze spożywczym według stanu na dzień 1 lipca zatrudniał 40 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty oraz 12 osób wykonujących pracę na podstawie umowy zlecenia. Podmiot ten zobowiązany jest do wdrożenia wewnętrznej procedury zgłoszeń, gdyż według stanu na dzień 1 lipca zatrudniał 52 osoby (zarówno pracowników w przeliczeniu na pełne etaty, jak i osoby świadczące pracę za wynagrodzeniem na innej podstawie niż stosunek pracy).

Kiedy limit 50 osób nie ma zastosowania

Zgodnie z przepisami ustawy o sygnalistach próg 50 osób zatrudnionych, nie ma zastosowania do podmiotu prawnego wykonującego działalność w zakresie:

  • usług, produktów i rynków finansowych,

  • przeciwdziałania praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu,

  • bezpieczeństwa transportu,

  • ochrony środowiska,

  • objętych zakresem stosowania aktów prawnych Unii Europejskiej wymienionych w części I.B i II załącznika do dyrektywy 2019/1937.

Wymienione podmioty mają zatem obowiązek stosowania przepisów ustawy o sygnalistach w zakresie stosowania wewnętrznej procedury zgłoszeń bez względu na poziom zatrudnienia.

Jednostki organizacyjne w mniejszych gminach i powiatach

Przepisy wprowadzają z kolei wyłączenie obowiązku ustanowienia wewnętrznej procedury zgłoszeń w stosunku do jednostek organizacyjnych gminy lub powiatu liczących mniej niż 10 000 mieszkańców.

Podmiot, na rzecz którego wykonuje pracę zarobkową mniej niż 50 osób, a także jednostka organizacyjna gminy lub powiatu liczących mniej niż 10 000 mieszkańców, mogą dobrowolnie ustalić procedurę zgłoszeń wewnętrznych.

Podstawa prawna:

  • art. 2 pkt 10, art. 23, art. 24 ust. 2 ustawy z 14 czerwca 2024 r. o ochronie sygnalistów (Dz.U. z 2024 r. poz. 928).